Opony na dany sezon czy może całoroczne?

Opony

Na rynku dostępne są trzy rodzaje opon: letnie, zimowe i wielosezonowe. Kierowcy często zadają sobie pytanie co wybrać. W tym poście wskażemy różnice pomiędzy wspomnianymi rodzajami opon i doradzimy na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie nowych opon.

Powodem produkowania typowych opon zimowych i letnich to zapewnienie najlepszej przyczepności i optymalnych osiągów w różnych warunkach pogodowych.

W niskich temperaturach opony letnie robią się bardzo twarde co wpływa na ich przyczepność do jezdni, stąd też konieczność zmiany opon na zimowe. Odpowiednia ilość kauczuku w składzie mieszanki zastosowanej w oponach zimowych zapewnia elastyczność przy niskich temperaturach. Zmieniona jest również wzór bieżnika, aby zapewnić lepsze odprowadzanie błota pośniegowego, śniegu i wody. Latem, gdy temperatury są dużo wyższe, opony zimowe robią się zbyt miękkie, szybko się zużywają i słabo trzymają się nagrzanej nawierzchni, dlatego należy zmienić opony na letnie. Odpowiednia mieszanka gumowa zapewnia większą żywotność opony i odpowiednią przyczepność.

Opony całoroczne posiadają bieżnik przystosowany do jazdy w różnych warunkach atmosferycznych. Wzór bieżnika to kompromis pomiędzy rzeźbą bieżnika opony letniej i zimowej. Tak samo jest z twardością mieszanki gumowej. Jeśli zimą poruszasz się wyłącznie po odśnieżonych miejskich drogach, to opona całoroczna powinna sprostać oczekiwaniom. 

Należy pamiętać o tym, że opony wielosezonowe nie będą tak dobre jak opony zimowe w zimie, a letnie w lecie. Jeśli zimą zdarza Ci się wyjeżdżać poza miasto to rekomendujemy założenie opon zimowych.

Tagi :

bridgestone, całoroczne, firestone, letnie, opony, varmax, warta, wielosezonowe, zimowe

Udostępnij :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane porady

Masz pytania?

Masz wątpliwości bądź potrzebujesz dodatkowych informacji? Zapraszamy do kontaktu!

Tematy

Dołącz do naszego newslettera i bądź na bierząco z nowościami i promocjami

Jesteśmy specjalistami w branży oponiarskiej. Zajmujemy się również szybkim serwisem eksploatacyjnym samochodów osobowych. Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skorzystaj z naszych usług i zostań jednym z naszych stałych i zadowolonych klientów.

Social Media

AutoSerwis & Wulkanizacja VARMAX Kamil Kopytek

Copyright © 2023. All rights reserved.